Skip links

Как работи термопомпата?

В наши дни на пазара се предлага много голяма гама от избор за тип отопление, който да поставите вкъщи. Отоплителната система трябва да отговаря на нуждите ви и разходите от нея да са възможно най-близо до възможностите ви, така че инвестицията да бъде максимално икономически  изгодна и в същото време ефикасна в работата си. Изборът на точната система със сигурност не е лесно решение. Много от хората срещат затруднения в това как да разберат разликите между отделните варианти и именно затова днес ще обсъдим как работи една от най-нашумелите опции в последно време, а именно – термопомпа.

Какво представлява термопомпата?

Работата на това е устройство е да пренася топъл или студен въздух от едно пространство в друго. 

По време на зимните месеци, термопомпата използва външните условия, за да създаде топъл въздух, който да пренесе в дома. 

През лятото става обратното – топлината от въздуха в помещението бива извличана и издухвана отвън, така че стаята да се охлади. 

След като обърнахме внимание на това как всъщност работят тези уреди, важно е да отбележим, че термопомпите са по-енергийно ефективни от традиционните системи за отопление и охлаждане, тъй като само пренасят топлината, а не я генерират. В следствие на това, те имат и по-ниски емисии на парникови газове и могат да ви спестят пари при сметките за отопление, което ги прави стабилна инвестиция в дългосрочен план.

Как работят принципите, които съставят устройството на термопомпите?

Основополагащите принципи в устройството на тези уреди са тези на термодинамиката. Според първия закон на термодинамиката, енергията не може да бъде създадена или унищожена, но може да преминава от една форма в друга. Вторият закон на термодинамиката гласи, че при всяко прехвърляне на енергия, част от нея се губи под формата на топлина.

Благодарение на тези два закона, структурата на термопомпите работи толкова успешно.

Основното действие, което се извършва, е пренасянето на топлина от източник, до място, което да я погълне. Източниците са природните компоненти земя, вода и въздух, а поглъщащото тяло е вътрешното пространство, което трябва да бъде отоплено или охладено.

Как е устроен механизмът на термопомпите?

За да разберете как е задвижван този тип отоплителна система, добре е да се обърне внимание на компонентите, които я съставят. Това са хладилният агент, компресорът, изпарителят, тръбите и регулиращият вентил. 

Хладилният агент (фреон) е флуид, който сменя състоянието си при различни условия – когато абсорбира топлината от източника, той се изпарява и съответно се превръща в газ; когато отделя топлина към източника, се кондензира и отново се превръща в течност.

Компресорът е сърцето на термопомпата, тъй като той се грижи за условията (изискваните температура и налягане), които са необходими на хладилния агент да работи правилно.

Изпарителят е мястото, където хладилният агент поглъща топлината от източника, а кондензаторът е мястото, където той отделя топлина към радиатора. 

Регулиращият вентил работи, за да контролира потока на фреона и да намалява налягането му, преди той отново да постъпи в изпарителя.

Как работят различните модели?

Ще ви запознаем с трите основни модела на работа на тези устройства. Ето кой са те и как влизат в употреба:

  • термопомпи въздух-вода – при тях енергията се извлича от въздуха навън и се предава на вътрешното пространство, под формата на топъл въздух. Този тип система се влияе от външните фактори, но при положение, че най-ниските температури по нашите географски ширини не са отрицателни, остава чудесен избор, защото целогодишно получава отлични условия за работа;
  • термопомпи земя-вода – тази система работи с помощта на сондажи, като черпи енергията си директно от земята. Температурата на дълбочина може да надвиши десет градуса, което прави устройството изключително ефективно целогодишно. Използването на геотермална енергия е икономичен вариант, защото системата работи без проблем и прекъсване от външните фактори;
  • термопомпи вода-вода – тя използва топлинната енергия на подземните води, които имат висока температура целогодишно. Преди подобна инсталация е важно да се направи проучване на условията в района. Системата е изключително енергийно ефективна, защото целогодишно осигурява необходимия обмен на въздух и не се влияе от променливите фактори на околната среда.

Защо да изберем Аталас за отоплението на нашия дом?

Аталас е фирма с дългогодишен опит, която винаги следва една мисия – да предоставя на хората икономична и ефективна възможност да живеят в максимален комфорт.

Както можете да видите на онлайн страницата им, компанията е специализирана не само в поставянето на разновидни отоплителни системи, както и поддръжката им, но и ремонтни дейности и монтиране на съоръжения, като парни инсталации, фотоволтаични колектори и други.

Служителите от Atalas за висококвалифицирани специалисти, които ще ви посрещнат с професионалните си съвети и топлото отношение. За тях е много важно да посъветват всеки клиент как да открие най-добрата инвестиция за своя проект, било то битов или промишлен. Те гарантират, че с тяхна помощ можете да разберете как да инвестирате в най-добро за вас, което да е максимално енергийно-ефективно, но и да носи пълен комфорт, уют и удобство.