Skip links

Кога е необходимо да извършим профилактика на климатиците ни?

Поставянето на високоефективен климатик не е последната задача, за която трябва да се погрижите, когато става въпрос за комфорта ви.Извършването на профилактика на климатичната система във вашия дом или офис е от съществено значение за нейната ефективност и дълготрайност.

Тя е задължителен елемент не само за работа на устройствата, но и за качеството на въздуха и съответно на живота в затворените помещения.

Какво трябва да знаете за профилактиката на климатиците, защо тя е толкова важна и какви са цените за извършването ѝ?

От онлайн магазин за уреди за отопление и охлаждане Atalas ще ви споделим повече по темата, чрез което се надяваме да се погрижите за профилактичните действия по вашите уреди.

Какво представлява профилактиката на климатиците и защо е необходима?

Това са серия от рутинни процедури, които следва да се извършват профилактично, или при настъпване на определен проблем. Целта им е да индикират неизправности, които специалистите да отстранят преди евентуална повреда на компоненти.

Носи значителни ползи за комфорта в помещенията, които се отопляват и охлаждат, но и за качеството на въздуха. С времето филтрите, решетките и вентилационните отвори се замърсяват, по тях полепват прахови частици, което създава възможност за поява на бактерии и дори мухъл, явяващи се нездравословни за човешкия организъм, както и този на домашните любимци.

Поддръжката помага за ефективността на уредите, за удължаване на експлоатационния живот, за предотвратяване на аварии, както и за спестяване на проблеми, главоболия и финансови средства за ремонтни дейности.

Всички тези характеристики и предимства  на профилактиката, правят поддържането и обслужването на уредите за отопление и климатизация необходимо и препоръчително.

Цената на услугата варира в зависимост от множество фактори. Много фирми предлагат индивидуални оферти за профилактично обслужване или включват цената за извършването му към първоначалната сума. Свържете се с нас, за да разберете стойността на профилактиката на климатиците.

Как се прави профилактика на климатик?

Поддръжката на климатик е трудоемка задача, която в почти 100 % от случаите изисква професионално извършване. Дейностите, които се включват, са:

  • Поддръжка на филтрите – редовното им почистване и смяна е от съществено значение. Замърсените филтри ограничават притока на въздух, повлияват качеството му и намаляват ефективността на системата за отопление и климатизация. Винаги следвайте инструкциите на производителя относно периодичността на смяната на филтрите и не забравяйте да ги почиствате ежемесечно;
  • Почистване на вентилационните отвори – решетките и вентилационните отвори с времето започват да се задръстват с прах и мръсотия, което може да повреди компонентите или да причини лоша миризма;
  • Проверка на течове – при обслужването трябва да се провери системата за евентуални течове на охладителната течност. Те могат да доведат до загуба на охлаждаща способност и да предизвикат повреди;
  • Проверка на електрическите връзки – тази задача се извършва от професионалистите в областта. Проверяват се електрическите връзки и контакти в системата, като по този начин се потвърждава коректната работа на уреда.

Кога се прави профилактика на климатик?

Профилактиката на климатичната система се извършва не само когато има проблем, но и за да се предотвратят неблагоприятни последствия. Тази практика подпомага оптималната работа на уредите. Планираната поддръжка е подходящо да се извършва два пъти годишно, като обслужването трябва да бъде направено от специалисти в областта. Най-правилно е да се насрочи за началото на пролетта, а след това с първите дни и седмици от есента, задължително преди значителното понижаване на температурите. Тези два сезона са перфектни за профилактика, защото тогава климатиците не са подложени на много ниски или твърде високи температури и е в по-ниска употреба. Пролетното обслужване гарантира, че системата е готова за по-горещите летни дни, докато есенната профилактика подготвя системата за по-студените зимни месеци.

Има и други случаи, в които обаче се налага профилактично обслужване. Такива са при:

  1. Намалена ефективност – намаляването на охлаждащия или отоплителен капацитет на системата може да бъде индикация за замърсяване на филтрите, проблеми със съпротивлението на въздуховодите или други технически проблеми. Специалистите съветват, филтрите да се почистват веднъж месечно. Ако извършвате тази задача стриктно, най-вероятно проблемът се крие другаде.
  2. Неприятни звуци – ако климатичната система произвежда странни звуци, като тракане или вибрации, това може да бъде индикация за проблем, като износени лагери. Профилактичните мерки може да служат за идентифициране и отстраняване.
  3. Лоши миризми – ако при включването на климатика се усеща неприятна миризма, това може да бъде признак за наличие на бактерии, прекомерно замърсяване, както и мухъл, което застрашава дихателните ви пътища. Дезинфекцията на вентилационните канали може значително да подобри качеството на въздуха и предпази здравето ви.
  4. Увеличен разход на електроенергия – ако при еднакъв работен режим забелязвате, че сметките ви за ток растат, това най-вероятно е вследствие на възникнал проблем. Неефективността трябва да се проследи и отстрани.

Защо да се доверите на Аталас?

От онлайн магазин Аталас ви предлагаме разнообразие от висококачествени и ефективни климатични устройства от последно поколение, чрез които домашният комфорт е гарантиран. Освен това, за да ви спестим всички неудобства и грижи, както и да осигурим дългогодишна употреба на вашите климатици и други уреди за отопление и климатизация, предлагаме поддръжка и изпълняваме редица строително-монтажни услуги.

Свържете се с нас и заявете оглед, или ни потърсете за съвет. Нека превърнем дома, офиса или търговския ви обект в едно комфортно приветливо и комфортно място, в което уютът е целогодишен, а качеството на въздух – отлично.